S.T.A.L.K.E.R. BalkanZona

HomeFAQRegisterLog in
Posetite Stalker BalkanZona Facebook stranu! Posetite i naš YT knanal BalkanZona YouTube channel! Subscribe! BalkanZona Admin tim
Poll
Koji browser koristite?
Mozilla Firefox
39%
 39% [ 21 ]
Google Chrome
35%
 35% [ 19 ]
Opera
19%
 19% [ 10 ]
Safari
0%
 0% [ 0 ]
Netscape
0%
 0% [ 0 ]
Microsoft Internet Explorer
6%
 6% [ 3 ]
Nije naveden
2%
 2% [ 1 ]
Total Votes : 54
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
December 2017
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Latest topics
» Sajt je mrtav!
by Mihajlo Vukicevic Yesterday at 18:27

» Vratio sam se!!!
by Mihajlo Vukicevic Sun 10 Dec 2017, 22:08

» Razne slike
by Tajl3r Tue 05 Dec 2017, 18:23

» stalker clear sky
by Djole24 Thu 23 Nov 2017, 21:53

» Survarium - napredak
by Dasha67 Tue 21 Nov 2017, 19:13

» Moj S.T.A.L.K.E.R. 2 koncept
by MarkedOne8 Mon 20 Nov 2017, 17:50

» Uputstvo za StalkerSoup
by Dasha67 Tue 14 Nov 2017, 19:25

» Pozz svima
by Nemanja95 Tue 17 Oct 2017, 00:05

Top posting users this week
Mihajlo Vukicevic

Tajl3r

Dasha67

Top posters
MarkedOne8

sadd

purke62

PoWeR

Placenik

Pr3D@tor

quicksilver

djordje29

flexerca

oblakoder

Statistics
We have 525 registered users
The newest registered user is DeuceKnows

Our users have posted a total of 9216 messages in 709 subjects
Who is online?
In total there is 1 user online :: 0 Registered, 0 Hidden and 1 Guest

None

Most users ever online was 25 on Mon 23 Oct 2017, 20:40

Share | 

Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...

View previous topic View next topic Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AuthorMessage
Tony
Moderator

Broj poruka : 101
Datum upisa : 2011-02-10
Godina : 28

PostSubject: Re: Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...   Sat 18 Feb 2012, 23:23

@Miroslav opet izvini, za**o sam na jednom mjestu i posto imam obicaj kopirat imena iz postova onda sam kopirao onaj post gdje sam pogrijesio tako je krenulo. Moj epic fail

Uglavnom sam sad ispravio na svakom postu. Elem trazio sam na netu sto vise onih slika, ali nekako mi slabo ide da to nacrtam, ajde probaj napraviti kostur pa ce mo posle dodati nesto, znaci "sklepaj" nesto osnovno cisto da stekemo osijecaj kako to treba da stoji u prostoru (bez zbunjujucih cijevi). Posle mozemo to malo i da izmijenimo. Sad bi ja to uhvatio da radim ali vec imam posla sa strane.

@Ajsic evo ovako sam mislio:

Crno-Isjeci sa modela jer nema potrebe da stoji
Zeleno-totalna velicina mape
Plavo-zadnja granica gdje igrac moze da dodje i tu je ograda. Sad nekoliko metara sa svake strane ograde nalazi se suma, ali ne onda gusta nego rijetka, koja ksanije prelazi u gustu kako se udaljavamo od ograde (ali vani ne unutar staze) dok se ne popuni svaki prostor da se vidi kraj mape. Ili mozemo da koristimo betonsku ogradu i smanjimo broj mesheva u okolini. To ce mo da rijesimo pred kraj kad vidimo na cemu smo, jer nebi bas trebali da napravimo pretesku stazu.
Bijele fleke-one pznacavaju tu rijetku vegetaciju.
A na ulazu u mapu ce da bude kapija, i tu ce da se vidi malo dalje tj. preko puta i tu je kraj opet drvece.

Hangari su na povrsini, taman da malo unaprijedimo i iskoristimo nesto od onih modela sa linka sto sam gore postavio.

Pro Spammer

Broj poruka : 926
Datum upisa : 2010-07-04
Raspoloženje : XD

PostSubject: Re: Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...   Sun 19 Feb 2012, 00:37

Koliko vidim nakon upoređivanja slika, trebam malo da udaljim ogradu ka spolja i da je zatvorim napred kod puta.Ajde ako možeš nađi mi jednu dve slike da vidim kako da deformišem teren.Treba mi barem jedna slika da vidim kakav je to tip terena, pa ostalo mogu logički da nasumice odradim.
Što se tiče drva, bolje je da radimo tako nego da stavljamo betonski zid.Nemaju puno poligona ta drva.Možda odmah od ograde da stavimo gustu šumu jer mi se čini da je tako na slici a i manje bi to trebalo da ide ka spolja e onda bi uštedeli poligone.To su detalji i o tome možemo i kad dođeš.

Nego, reci mi otprilike neke mere u metrima kako bih mogao da skejlujem mapu.Ako sam dobro merio, od najzapadnije tačke puta do najistočnije tačke puta (računao sam onaj desno vertikalni put) ima nekih 7 metara na mojoj mapi.Znam da je premalo, zato ako možeš odredi mi to da znam odmah da skejlujem.Ja nisam znao kako se meri razdaljina na Google Maps.Merenjem mojim primitivnim tehnikama zaključio sam da je u realnom svetu razdaljina manje više okruglo 200 metara.Dakle, 28 puta treba sve na mapi da se uveća da bi se dobila realna razmera.Potvrdi, Tony, ako se slažeš.
Back to top Go down
https://www.artstation.com/dpdale8
Tony
Moderator

PostSubject: Re: Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...   Sun 19 Feb 2012, 03:40

@Miroslav posto sam slab sa olovkom uradio sam 3d scenu kako bi to trebalo prema slikama, nisam obracao paznju na uglove, odnose velicina i slicno. Ovo sam uradio cisto zbog rasporeda jer je bas zapetljano. Kako sam skonto samo se ponavljaju 4 objekta sto znaci da mi moramo napraviti 8 objekata. Cetiri high poly i cetiri low poly (zbog visine ono sto sam napiso gore). Uploadovao sam u paketu jos par slicica koje ti mogu pomoc (ako vec nisi istrazivao i nasao). Evo ti Link.

Ovako izgleda, valjda sam ubo raspored, a ako mislis da treba dodati nesto slobodno. Gledajuci prilozenu sliku mislim da bi negdje do ove druge "precke" (sto spaja srednji i dva po strani) mogli ici sa high poly modelima a posle toga da picimo sa low poly i jacim Bump-om.

@Ajsic ja ti preporucujem da u max-u otvoris MP mapu iz CoP-a koje nako srednja po velicini i uzmi joj mjeru. Nakon toga nastimaj max na metre i grid da bude oko pola kvadratnog metra ili metar (plafon) i napravi poly plane po mjerama pomenute MP mape. Zatim ubaci sliku bilo da je mapiras na poly plane, ili zakacis na kameru ili nesto trece sto ima u maxu i po njoj radi. Tako ja radim za sve sto rpavim i tako 90% ljudi radi jer je lakse nego "odokativno" raditi. Nadam se da kontas sta sam mislio reci, a i sto god ti zapne u maxu mozes Miroslava da pitas ili Googl-a. Nekad je zeznuto naci nesto samo zato sto se ne zna ime, samo kad se sjetim koliko sam se namucio sa smooth grupama dok nisam skonto da su to normal-e. A teren je ravnica, napravi blaga uzvisenja opet 1 metar plafon, stim da asfaltirane povrsine prate taj teren a ne da bude urezano ili veliko uzvisenje tipa onaj u Cordon-u. Samo male elevacije pravi cisto da se ubije monotonija.

Dok sam gledao slike pade mi na pamet ideja, kad ("ako" nije u opticaju:D) zavrismo ovu mapu mozemo da napravimo V2 zimsku verziju, nekako mi se svidjelo jer imam Winter mod za CoP, a to je na gotovoj mapi, da se kvalitetno uradi, u maji dan posla a i u maxu, stim da ima tutor (bas za stalker-a) za vas iz Partije 3dsMax Very Happy . Sta kazete?

Novice

Broj poruka : 26
Datum upisa : 2012-02-14

PostSubject: Re: Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...   Sun 19 Feb 2012, 15:52

Ma da zavrsimo prvo ovu, posle cemo da se dogovaramo za dalje Smile
Back to top Go down
Tony
Moderator

PostSubject: Re: Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...   Sun 19 Feb 2012, 20:04

Konacno sam uspio da napravim i teren sa shader-ima, detaljni teren i masku. Nakon toliko sati provedenih konacan uspijeh.
Prvo je bilo ovako i koliko god se trudio da ispravim nije moglo

Zatim sam probao da stavim obicnu teksturu i upalilo je, samo je bio problem sto ovaj princip ne moze da se koristi kod mapa, ali sam uradio cisto da vidim neki napredak i to mi je dalo elan.

Da bi na kraju skonto fazon. Kako su ljudi zakomplikovali to je strasno. Ali pozitivna stvar je sto su sve radili u maji tako da odma mogu da postavljam xray_shadere i da im odredjujem atribude, nema potrebe da cackam u level editoru. Ovako sad izgleda. Treba jos samo da skontam blendovanje tekstura i osnovu sam savlado.

Ovo je mali korak za covjecanstvo ali veliki za mene! Very Happy

Novice

PostSubject: Re: Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...   Sun 19 Feb 2012, 21:54

Odlicno! Bitno je da napredujemo.
Mnogo za*eban ovaj transformator, necu moci potpuno isto kao na slikama da uradim. Napravio sam tri razlicita "stuba" i planiram samo da ih kopiram i rasporedim kako treba. Kazi mi sta da popravim i gde treba nesto detaljnije da se odradi? Evop kako izgleda
[img][/img]

I za sad su sve ove cevi high polly a ti mi kazi koliko ce jadan stub da bude visok da bih znao gde da stavljam low poly cevi. Vec ima preko 20.000 poligona, ali mozda sam i ja stavio previse stranica na ovim cevima.
Back to top Go down
Tony
Moderator

PostSubject: Re: Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...   Mon 20 Feb 2012, 21:59

@Miroslav sto se tice tih cijevi ajmo rec neka budu jedno tri puta vise od onog transformatora sto si napravio, sta kazes? Probacu opet da malo procunjam po netu i potrazim neke opise i mjere, alo ako ne nadjem nista stavi onako "odokativno" koliko mislis da treba.
Evo ovako je meni ok, plava linija je visina igraca a crvena granica highpoly/lowpoly. Iznad crvene samo idemo sa NRM (normal) mapama. To je moj prijedlog pa ti vidi kako i sta ( vidjecemo i sta Asjic ima da kaze, posto bi trebali da skejlujemo sa mapom).

Ja sam malo preradio onaj transformator sto si mi poslo (valjda nije prob.).

Dodao sam rezolucije na mesh u dijelovima koji su blize igracu, a sve gore sam osiromasio. Malo sam pojednostavio "krunu", jer se nece bas vidjet ali je zadrzan onaj osnovni oblik. Tu sam ukino nekoliko obruca tako da ce mo to rijesiti sa NRM mapom. Ponovo sam skejlovo i dodao sam betonski blok. Evo na drugoj slici se vide promijene. Planiram veceras da napravim UV mape - UVijem (taj izraz koji cesto koristim) i pocnem da radim teksturu, jer u onom fajlu UV se pobrko. Kad zavrsim ako i ti htjednes da promijenis nesto na teksturi poslacu ti .fbx pa radi.

@Ajsic kako napredujes sa terenom, imas li makar alfu. Kad dodjes do tog dijela da je velicina/povrsina staze odgovarajuca kao i elevacija terena javi se ovdje i daj link da to provrtim malo u igri i tebi da posaljem gamedata folder da vidis i ti proporcije.
Kad prikupim vise znanja, to je nekad kad budem vrsio konacno sklapanje staze, napravicu jedan ultra opsezan tutorijal sa slikama i video kako se radi MP staze od 0-le, do tada nista jer sam jos nubara po tom pitanju.

Novice

PostSubject: Re: Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...   Mon 20 Feb 2012, 22:40

Ok, videcu da odradim taj transfomator i ovde gde si obelezio crvenom linijom odatle cu da krenem low poly sa bump mapom(ne znam normal, ako ti znas kazi pa da ti odradis?), pa ti posle skaliraj koliko treba i to je to I uradicu one lestvice na vrhu bolje, ruzne su mi ovako. Sto se tice drugog transformatora nema problema sto si ga menjao. Jel ovaj model coveka mdel iz Stalkera? Ako jeste, jel ti nije problem da mi posaljes model na mail da pogledam nesto, jer u zadnje vreme ucim tu nesto oko karaktera pa bi mi dobro doslo da pogledam kako su to profesinalci uradili?
Back to top Go down
Tony
Moderator

PostSubject: Re: Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...   Tue 21 Feb 2012, 02:52

Mislim da je naj bolje da korsitimo NRM mape, za koji dan sam kuci pa cu i ja dio modelovanja da preuzmem na sebe, do tada taman da skroz zavrsim ovaj sto si napravio. Jos kad dodjem kuci pa kad ga "proćeram" kroz Mudbox ima da bude ko bombona, tamo cu i generisat vecinu NRM mapa, jer radim dvije UV mape velicine 2k (2048x2048). Bilo bi dobro da svaki radimo u visokoj kvaliteti ipak ovo ce da bude prvenac mora da se odradi kvalitetno.

A na koje ljestvice mislis (ono zeleno na vrhu) mozda bi bilo bolje (a i lakse) da stavis ravnu plocu, pa da teksturom odradimo kao neku malo deblju mrezu, posto ce to biti bas visoko. Mada nije problem ni ako ostane ovako.

P.S. Poslo sam ti mail.

cheers Hvala kolegama adminima na ovom lijepom potezu cheers

Pro Spammer

PostSubject: Re: Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...   Tue 21 Feb 2012, 12:12

Danas ili sutra ću da deformišem teren.Kao što si i rekao, da razlika između najviše i najniže tačke ne prelazi metar.Trebam ono postolje za ogradu da doradim.Jel ti problem da ti postaviš neke teksture za probu ili da ja postavim pa da ti stavim u rar za svaki slučaj ako zajebem nešto?

Mislim da je dobro skejlovana ta skalamerija pored aktora.Malo mi možda deluje preveliko ali skejlovanje je najmanji problem.Primeni se uniform scale (po se tri ose) i to je sređeno.

Moj posao je sad lakši od vašeg jer je tip terena kod ove mape takav, ali trudiću se da više radim kad bude došao deo sa Level Editorom.
Back to top Go down
Tony
Moderator

PostSubject: Re: Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...   Tue 21 Feb 2012, 12:20

Ti nemoj da pravis teksturu za mapu jer tu ima za***ancije (samo odvoji materijale), to je ono sto me zezalo danima. Kad ti to lijepo napravis samo link ovdje stavi da to malo protestiram. Nemas potrebe toliko oko ograde da se brines to se odradi za koji minut, a u krajnjem slucaju nece neko stojati kraj ograde i gledati da li je u "vinklo" postavljena:D.

Update

Evo da napravim mali update posta. Konacno je gotovo UVijanje Transformatora_T1 (kodno ime Very Happy). Uspio sam da napravim UV mape sa minimalnim distorzijama sto mi je dosta vremena uzelo, naporan proces jbt. Ali zato sada ovako izgleda.

Teksturisanje okolne strukture je doslo do polovine, mozda cak i zavrsim danas pa da malo testiram u igri. Tu treba da ima puno detalja, zavrsio sam osnovu sad treba dodati koji znak, saraf i slicno da ne izgleda dosadno. Palo mi je na pamet da od ovog napravim i jedan devastirani, ali vidjecemo kako stojimo sa poligonima pred kraj modelovanja potrebne geometrije.

Pro Spammer

PostSubject: Re: Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...   Wed 22 Feb 2012, 18:22

Evo alfa verziju u .3ds formatu.
mediafire.com ?294oe4imk5i1794

Izvini Tony ali nisam stigao da odvojim onako objekte po teksturama nego samo na tri objekta (teren, putevi i ono za ogradu).

Ne znam kako tačno trebaju da se odvajaju objekti.Na primer put, na koliko metara dužine i širine ide nova tekstura?

Imaš li nekih predloga ili primedbi?
Back to top Go down
purke62
Osnivač administrator

Broj poruka : 683
Datum upisa : 2010-03-10
Godina : 55
Raspoloženje : <string_table>

PostSubject: Re: Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...   Wed 22 Feb 2012, 19:58

@Ajsiče
Toplo bih ti preporučio da prvo pogledaš kako su napravljene mape pa tek onda da keneš sa pravljenjem sopstvene.Otvori level.geom u Max-u i malo zagledaj.Gledaj kako su to ljudi uradili i zašto su to baš tako uradili.Kad malo bolje pogledaš , bilo koju mapu iz igre, videćeš u čemu je tvoj problem oko tekstura za teren.Ti možeš da da napraviš jedan plane mesh od milion poligona ali će on i dalje biti teksturiran samo sa jednom teksturom i uvek će ti izgledati jadno.
Ova mapa što si ti uradio je neoptrebljiva, izuzev kao neki prostorni orijentir za budući rad.
Evo kako izgleda MP mapa Agroprom u Maxu:

Vidi se da je teren sastavljen iz jako puno odvojenih mesheva.Ne znači da su različititim bojama obeleženi zasebni meševi, već, verovatno meševi koji koriste istu teksturu, odnosno materijal.Kad se malo približi, može se videti na ovom dole primeru , da je jednom boljom označeno 4 zasebna meša.Ovo ovde obeležen (sivomaslinasto) u crvenom krugu su ustvari 4 zasebna meša.

Isto važi i za puteve, samo se to na ovoj MP mapi ne vidi baš naj bolje.Otvori Kordnon na primer ili SP Agroprom i videćeš da je sastavljen iz segmenata.

Ne znam kako se prave mape ali vidim da nisi na dobrom putu.Shvati ovo kako dobronamerni savet.

http://stalkerbalkanzona.canadaboard.net
Tony
Moderator

PostSubject: Re: Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...   Wed 22 Feb 2012, 22:08

@Ajsic nemam max ovdje a maja sama ne moze da otvri 3ds nemam bonus tools, kad dodjem kuci na skajp onda ce mo da vidimo do detalja kako i sta.

@Purke pa bolan pito sam se kad ces da se ukljucis u raspravu na ovu temu, ipak ti imas naj vise primjenjenog iskustva. Ovo sto si rekao Ajsicu drzi vodu, naime teren je podijeljen u zasebne meseve radi blendovanja materijala. Citav teren koristi jednu osnovnu teksturu sto stoji u folderu level/terrain texture npr. terrain_agropom i igra to koristi kao orijentir kako ta iscrta mapu ali u grubo i bez detalja. Detalji se obezbijedjuju shaderima koji idu u paketu sa terrain_agropom teksturom na primjer agroprom_grass, agropom_asphalt, agroprom_dirt itd. Preko shadera se ostvaruje veci nivo detalja i po njima engine zna sta je sta i kako se sta ponasa (providno, vise speculara, kakve sjene trebaju itd.). Ovdje trenutno nemam max da pogledam kako se tacno blenduju teksture (hvala Bogu idem prekosutra kuci) pa cu da skontam i to. Od Ajsica sam trazio da mi posalje "alfu" cisto da vidim koliki je prostor i da li odgovara za MP. Kritike na nas rad su vise nego dobrodosle od tebe pogotovo.

Sad treba mi pomoc oko necega. Kad ucitam novi model (onaj transformator gore) u level editor i idem na "validate" kaze mi da je scena ok ali kad idem na build kaze mi da imam problem na meshu tj. da mi fali teksture na pra mijesta. Ne razumijem kako kad je tekstura ok (znas da ja uvijek bojim preko granica UV shell-a).

Evo na prvoj slici validacije je prosla uspijesno, samo "dobri" erori.

Ali na drugoj slici i build je proso ok ali oznaceni mi coskovi, na modelu nije mi jasno zasto.

Mozda si sreto sa ovim u Actor Editoru ili nesto, pa mozda mozes da mi pomognes da nadjem odgovor. Evo ti projekt sto sam radio pa ako ti nije mrsko da pogledas mozda na modelu nseto ne valja (radiom sam kao i sve ostale jbg) link. Drugi dio mesha je sasvim ok iako je tretiran isto kao i prvi. Evo sad sam ga testiro u igri da vidim kakav je i odusevio sam se kako su detalji ispali.

Vjerovatno je neka "glupost" ali ja napredujem sitnim koracima po tom pitanju tako da jos ne znam odgovor. Ako imas bilo kakvu sumlju da nesto nije dobro odradjeno ili da bi nesto mogo drugacije da odradim javi.

Cheers!!

Pro Spammer

PostSubject: Re: Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...   Wed 22 Feb 2012, 22:42

E šteta, da sam se odmah setio da ti pošaljem u još nekom formatu.
Valjda možeš da uvezeš .obj?
mediafire.com ?h7na7d8xcxcsuav
Izvoli pa probaj malo ako hoćeš čisto da vidiš.

U vezi problema u Level Editoru.
Ovo za F-ove ne znam šta je.Trebalo bi da piše u LOG-u šta se dešava, a LOG kaže da je sve zeleno i ok.
Lepo piše tačno 9 puta za redom Loaded pa ime teksture.Znači da je očitao teksturu a i model dobro izgleda i ne vidim da mu fali neka tekstura.
Back to top Go down
Tony
Moderator

PostSubject: Re: Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...   Wed 22 Feb 2012, 23:33

Evo testirao sam komad trensformatora u igri (po ko zna koji put) samo sto sam sad dodao sam zvuk i p. efekte. Ovaj dio modela ima detalja da odma ide u igru (uporedjujuci velike strukture iz igre) samo mu fali NRM mape. Kvaliteta videa je malo losija (jbg nemam zvijer od kompa).

@Ajsic obustavi posao do sutra u vece, dok se ne dogovorimo na skajpu (jos nekih stvari mi je palo na pamet).

Pro Spammer

PostSubject: Re: Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...   Fri 24 Feb 2012, 14:53

Rekao Toni da ne dirate ništa dok se ne vrne!
Ja sam stao Toni.Čekam te na skype.
Back to top Go down
Stalker007
Novice

PostSubject: Re: Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...   Fri 24 Feb 2012, 14:58

MarkedOne8 wrote:
Rekao Toni da ne dirate ništa dok se ne vrne!
hahaaha Laughing

Momci ja stvarno nemam vremena nista da radim radnim danima, ali zato mozemo da se dogovaramo sta i kako. A za vikend imam puno vremena tako da cu sigurno zavrsiti transformator zajedno sa teksturama a mozda i stignem da zapocnem da modelujem jos neki objekat.
Back to top Go down
Tony
Moderator

PostSubject: Re: Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...   Fri 24 Feb 2012, 16:50

@Ajsic jbg nisam ja glavni da se mene pita... Ali mislim da bi trebali ovako ja cu teren da odradim zbog tekstura, spawna, partikala da jos malo to procackam, znam da i ja zezam ajde ovo ajde ono izvinjavam se zbog toga. Nisamo dobro od pocetka radili sve nekako na vrat na nos. Ali od sada ajmo polako. Ako mozes izaberi neki transformator, imas u prijasnjim postovima o njima i probaj malo da procackas pomocu ti i ja. Nisam danas mogao da odem kuci morao sam nesto oko semestra da radim, pa idem stra oko 7 u jutro. Cujemo se sutra na vece.

@Mirolsav samo polako radi nigdje mi ne zurimo, nek je zavrsimo kroz 3 mjeseca dobro je, ali da je napravimo kako valja i trebuje. Ako hoces mozemo da podijelimo teksturisanje posto ima dosta posla, da ne moras sve sam da picis.

Naime trebalo je prvo da se pozabavimo dizajniranjem mape jer je to bas bitno. Postoje pitanja na koja treba da se da odgovor. A to su sledeca:

Spoiler:

Jos u prvom postu na ovu temu mi je bila zelja da se daju odgovori na ova pitanja i da se vise ljudi ukljuci, ali nista nije bilo od toga jedno vrijeme. Kada sam to vidio poceo sam sam da radim. Kad je Miroslav postavio model zbog odusevljena novog a vrijednog clana foruma smo i ja i Ajso skrenuli malo i poceli smo svi da radimo konkretne stvari ali nikako nismo obratili paznju na ono osnovno, skice i opsti dizajin staze. Zato je moj prijedlog da malo usporimo. Modele treba da zavrsimo to stoji (i ja cu da zavrsim onaj glavni sto sam poceo, spomminjao sam gore) ali moramo prvo da obratimo paznju na osnove i steknemo dodatno znanje. Ovo je moj stav, kazite svoje misljenje, Probajte odgovoriti na ova pitanja i postavite nova ako ih imate. Ne zelimo da nam staza koju napravimo bude kao polu proizvod, greske su dozvoljene ali to nije isto.

Ako se slazete onda bi mogla interna alpha da ugleda svejtlo dana sledece sedmice. To bi predstavljalo samo teren, i kocke gde se nalaze velike strukture. Tako da steknemo utisak kolika je i slicne stvari.

cheers Cheers cheers

Pro Spammer

PostSubject: Re: Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...   Fri 24 Feb 2012, 18:11

Ja koliko sam radio u Level Editoru, najbitnije je da se teren dobro odradi da nema problema sa njime jer on ne može da se menja u LE-u.E sad, mi pravimo Tesline skalamerije.Mi to nikad nismo videli, i radimo samo na osnovu slika i jedne mape sa Google Maps.Dakle, meni je najbitnije da znam da možemo da kompajlujemo mapu i da je ubacimo u igru.Posle sve ostalo se dorađuje u Level Editoru.Na tvoja sva pitanja koja si stavio u spoiler, moj odogovor je Level Editor zato što se to sve radi u njemu.U njemu se ređaju, skaliraju predmet, zgrade, anomalije, spawnuju se oružja, artefakti... jedino ne mogu da se prave podzemlje jer je to deo terena.

Moj predlog je sledeći:
Da prvo osposobimo teren za obradu u Level Editoru.Znači onaj .obj fajl što sam ti poslao, da ga ti i ja zajedno dovršimo.Ja mogu da ga deformišem ali čekam te da se sutra oko toga detaljnije dogovorimo.Za taj posao meni treba pola sata najviše da se onako što detaljnije uredi ta deformacija visina.Onda ti središ teksture pošto ja to još uvek ne znam (ako se slažeš).Kad to završiš, dogovorimo se koju ćemo travu da stavimo, koji put (ispucali, lepo asfaltirani, šljunak ili šta već) i postavimo sve te teksture.Tada imamo podlogu za Level Editor.

Drugi korak, Level Editor.U njemu ređamo objekte na mapu i sve ostalo postavljamo.Za to vreme Strelok007 može da radi sledeće objekte tako da radimo više stvari paralelno.Jedino ne znam kako bi se ti i ja Tony podelili oko LE-a.Da li da radi jedan ili zajedno?Ili možda da jednu fazu radim ja a drugu ti?Posle toga ide faza kompajlovanja alfa verzije mape.To trenutno jedino umeš ti da radiš.

Kao što si i sam rekao, trebamo da poigramo malo tu alfa verziju da bi stekli osećaj šta i gde bi dalje ređali.
Back to top Go down
Tony
Moderator

PostSubject: Re: Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...   Fri 24 Feb 2012, 20:11

Vidis Ajso taj odgovor je samo jednim dijelom tacan a drugim dijelom uopste nije odgovor. Naime svo modelovanje, teksturisanj i shaderovanje se zavrsi u 3d programima. Stvar je da se u LE radi spawn, osvjetljenje, zvuk, staticki/dinamicki objekti i te stvari. Ti uporno zaobilazis planiranje, zasto? Moras da znas da je to jedna od naj bitnijih stvari. Istina je da anomalije ne mozemo da dodamo na papiru, ali mozemo da raspravljamo sto je tu i da li je mozda bolje da stoji tamo. To se moze raditi i u LE sto bi rekli "On the run" ali sta ako se ne svidi opet valja kompajlirat posle sve ponovo (shvatas li poentu?). Rekao si da radimo stvari koje nismo vidjeli, sem na par slika. Vidis bas zbog toga bi trebalo da potrosimo vremena na planiranje. Veliki razvojni timovi potrose vrijeme i novac na takve stvari jer tako mora. Sta ti mislis da je GSC razvojni tim samo sjeo i napravio stazu naosnovu slike i da su dodali sta im je palo na pamet? Ljudi su potroslisi vjecnosta na plannirenje mapa. Prvo radis koncept mape onako u glavi, zatim preneses na papir. Nekoliko umjetnika nacrta one lijepe slicice (u temi Stalker 2 CA). Zatim ljudi fino naprave alfu i prohodaju malo ponjoj. Vide gdje je sta kako i zasto. Ako odgovara svima onda se ide na detaljnu gradnju, a ako ne onda "ajmo Jovo na novo". To je jednostavno workflow koji treba upraznjavati i kojeg se svi prdrzavaju. Sutra se cujemo na skajpu pa ce mo se dogovoriti o detaljima.
Posao u LE ce mo podijeliti jel ima dosta stvari. Ja cu npr, raditi sa spawn objektima ti radi sa svjetlom, zvukom. Ili drugacije dogovoricemo se oko toga. Mada radicemo i geometriju i ja i ti.
Evo video kako to oni rade, posle pravljenja objekata. Moras da uzmes u obzir da ce na nastoj buducoj stazi biti vrlo malo modela iz igre samo oni dinamicki. I oni ovdje imaju sve vec siplanirano i samo dodaju na odredjena mjesta.

Cujemo se.

Novice

PostSubject: Re: Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...   Fri 24 Feb 2012, 20:36

Uff bre ljudi ja sam mislio da ste vi odavno odgovorili na sva ova pitanja i da imate jasnu skicu kako ce mapa da izgleda i da sad samo modelujemo to sto je skicirano. To je osnovno i prvo sto moramo da uradimo, jer bez toga smo na pogresnom putu. Ajde dajte vi predloge posto sam se ja poslednji ukljucio u rad, pa ne bih da ja odredjujem tako bitne stvari a nisam ni igrao stalker u multiplayer mapama tako da mislim da bi neko ko je igrao dao bolju ideju. Prvo to da uradimo pa ond sve ostalo, pa makar morali sve ispocetka da modelujemo i sastavljamo( a kolko sam ukapirao nema mnogo toga sto je napravljeno Very Happy).

btw sta su spawn objekti? Very Happy

I VI KOJI NE RADITE SA NAMA ALI GLEDATE OVU TEMU DAJTE SVOJE IDEJE I SVOJE MISLJENJE, SVAKI SAVET I IDEJA JE DOBRODOSLA! Smile

Morao sam ovo velikim slovima da bi videli ljudi Wink
Back to top Go down
Tony
Moderator

PostSubject: Re: Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...   Fri 24 Feb 2012, 20:53

Vidis Miroslave problem je sto nismo. Zato sam je postavio na pocetku onaj veliki post da probamo neku skicu da napravimo. Modelovanje nece morati ponovo da se radi. Ovjde je problem bio sto nismo znali da ubacumo mapu u igru ali je to rijeseno. Slobodno se ukljuci sa idejama jer si u ekipi isto koliko i ja i Ajso (nema ovdje staziranja Very Happy). Od modelovanja nije napraljeno ni 30% ali je pozitivna stvar sto je sve modularno tako da mozemo da iskoristimo vec postojece dijelove.
Spawn objekti su sve one stvari sto su zasluzne za pojavljivanje stvari. Mjesta gde se pojavljuju igraci, mutanti, oruzije itd. Kad se dodje do toga modelovanje je gotovo i uopste plan mape.
Ukjluci se ti u raspravu napis odgovore i sta mislis sta bi sve trebalo napraviti. Tako ce i Ajsic. Pa ce mo fino to sve da svedemo na papit i napravimo koncepte pa posle toga na poso. Mnogo ce to lakse da bude kad se cujemo na skajpu.

Pro Spammer

PostSubject: Re: Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...   Fri 24 Feb 2012, 23:28

U pravu si ti Tony za planiranje.No, na sreću Level Editor omogućava mnogo prepravljanja a uz to i šetanje mapom tako da to delom može da zameni igranje mape odnosno da uštedi vreme za kompajliranje.Ne bi trebala mapa da se kompajluje više od 2 eventualno 3 puta.Jednom mora ako hoćemo alfu da probamo i jedan do dva puta kad izbacimo glavnu verziju sa eventualnim updateom.

Znači imamo Tesline skalamerije.To je tema same mape.Ako sam dobro zaključio, ta mapa bi trebala da bude neka otvorenog tipa sa nekoliko mesta kao kod parkinga ili hangara za snajpere mada tu ima dosta visoke trave.Ako hoćemo da pravimo da bude što realnije, onda mislim da bi trebalo da ide malo tih sitnih objekata.Mislim, to sam zaključio na osnovu stvarnih slika tog objekta, ako se varam slobodno recite.

Nešto sam zaboravio da definišem.Imamo severo-istočne i zapadne te generatore.Između njih je relativno dugačak put.Tu bi bilo otvoreno za snajperisanje a kod tih samih generatora bi bila baš visoka trava, neki stari zaostali objekti od nekadašnje vojske koja je tu bila i tu bi bilo close-combat područje.
Back to top Go down
Stalker007
Novice

PostSubject: Re: Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...   Sat 25 Feb 2012, 14:38

Razmisljao sam o ovome i posto ste pisali o tome da bi ste hteli da pravite i singleplayer mapu od ove multiplayer mape(a i ja bih to hteo) hajde onda da odmah smislimo glavni quest i na osnovu toga napravimo mapu i mislim da ce tako biti mnogo lakse. Naravno, necemo detaljno smisljati taj quest nego samo ono najvaznije, o cemu ce da se radi. Mislim da je tako bolje nego da samo nabacamo kuce, transformatore i ne znam ni ja sta i eto ti mapa, a ako kasnije pozelimo da radimo single player moramo sve ispocetka. I cemu uopste sluze transformatori?

Sta mislite o ovome?
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...   

Back to top Go down

Leveli (mape): pitanja, odgovori, tutoriali...

View previous topic View next topic Back to top 
Page 3 of 4Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next