Pošto moj Kum Dule ima svoj omiljeni podforum Hardware, rešio sam da i za nas, ljubitelje 3d dizajna, napravim jedan "sobičak".
Za sad je ovaj podforum deo podforuma Modovanje.Međutim, on nije vezan samo za modovanje Stalkera ili igara uopšte, već je namenjen za opštu problematiku 3D dizajna.Zviči nelogično, ali ovde može i treba da se piše i o 2D dizajnu.Pre svega mislim na teksturiranje kao izuzetno važnom segmentu 3D univezuma.Bez tekstura i materijala, 3D objekti su gotovo neupotrebivi .
U podforumu bi trebali da objavljujete svoje radove, svoja "otkrića" u omiljenim 3D editorima, korisne linkove za neke tutorijale, postavljati pitanja vezana za neki problem na koji ste naišli i tome slično.
Svakako bi bilo dobro da se detaljno obrade najpoznatiji 3D editori, što je moguće detaljnije.Pre svega tri glavna "igrača": 3Ds Max, Maya, Blender.Takođe i manji programi tipa MilkShape i tome slično.
Da ne dužim, rešio sam da prvo pretstavim jedan besplatan program koji služi za pregledanje 3d fajlova.Reč je o GLC Player.
Osnovna namen ovog programa je upravo to, da se neki 3d objekat u njemu pogleda i, kako bih ja rekoa, malo zavrti u prostoru.Da se vidi sa svih strana.
Broj 3d formata koje otvara je jako skučen, ali to nije problem, jer su podržana dva najčešća: .obj i .3ds, tu su još i collada(.dea), 3dxml i .stl.Savim dovoljno, jer većina 3d edititora podžravaju barem jedan od ovih formata i mogu da izvezu u nekom od njuh.
Šta je kod GLC Playera toliko važno da ga ja ovde pominjem?Pre svega brziina kojom otvara neki model i lakoća manipulisanja objektom.Zavisi od veličine i složenosti 3d objekta bzna otvaranja i ide od jedne sekunde pa do desetak.Modeli tipa oružja iz igara se otvaraju za sekundu.
Primera radi, kod mene se 3Ds Max 2010 otvara minimum 30 sekundi, plus samo učitavanje objekta.Slično je i sa Maya 2011.GLC Player , nakon instalacije, postane defaul pregledač za formate .obj, .3ds, .dea, 3dxml i prostim dvoklikom na fajl otvori se u GLC.Nema potrebe za operacijama tip import, pa odabir formata pa nalaženje gde se nalazi i slične dosadne operacije.Znači, sve je jednostavno kao da otvarate neku 2D sliku .
U GLC Player se mogu učitati i teksture za objekat,.Na žalost, ne podržava formate .dds i .tga koji se najviše koriste u igrama.Ipak to nije veliki problem,jer se .dds i .tga , pomoću PaintNet lako konvertuje u neki od podržanih formata za GLC ( .
bmp, .
jpg, .
png) i bez problema se model može "obući" u tekturu i pogledati kako izgleda u punom sjaju.
Evo kako, na primer, izgleda Toz34 sa teksturama u GLC: